Žiaci II. B triedy sa v rámci lesnej pedagogiky zúčastnili besedy s lesným pedagógom, Ing. Igorom Stavným, ktorý pracuje v Štátnych lesoch Tanapu.
Lesná pedagogika sa po prvýkrát udomácnila v nemecky hovoriacich krajinách (Waldpädagogik) odkiaľ sa postupne dostávala k nám. Pod týmto pojmom sa skrývajú rôzne spôsoby prezentácie a výučby, pomocou ktorých školákom no i laickej verejnosti približujeme tému lesa a prírody všeobecne. Podstatou takejto formy učenia sú ekohry, či inak povedané zážitkové učenie. Teda učenie pomocou zážitku.
Jeho podstata by sa dala charakterizovať aj sloganom: „Povedz mi – a ja zabudnem, ukáž mi –
aj ja si zapamätám, nechaj ma konať – a ja pochopím“. Účastník ekohier sám prichádza na riešenia, čo je veľmi dôležité pre zapamätateľnosť až osvojenie si javu. Veľmi vhodné je zážitkové učenie urobiť s deťmi na úplný začiatok spolupráce – deťom sa tak dá lepšia štartovacia pozícia pre vnímanie ďalších nasledujúcich stretnutí, pričom sa odbúrajú aj medziľudské bariéry. Pri ekohrách účastník zapája nielen zrak, ale aj ostatné zmysly: čuch, hmat, sluch a chuť. Po absolvovaní ekohier sa u žiakov zlepšuje vnímanie detailov v prírode. Formami práce sú zväčša prednášky, vychádzky do lesa, vysokohorské túry, besedy, výstavy, vyskúšali sme pobyty na chate, súťaže. Osvedčilo sa nám aj používanie rôznych pracovných listov, ktoré nabádajú žiakov samostatne pracovať.
Cieľom je vzbudiť záujem o územie Tatranského národného parku, pochopiť jeho jedinečnosť a vzácnosť. Poznanie územia je totiž jeden z predpokladov dobrého vzťahu k nemu. Cieľovou skupinou sú žiaci a učitelia základných škôl.
Druháci sa zahrali pri triedení pobytových znakov živočíchov a dozvedeli sa veľa o stopách a živote zvierat v Tanape i v lesoch okolo Ľubice.
Ďalšie stretnutie by malo byť na jar, kedy by sme sa mali zúčastniť ekohier v Tatranskej Lomnici.
Fotogaléria
PaedDr. Eva Raffajová