Nové číslo občasníka Čriepky
Veľkonočné prázdniny
Milí žiaci, rodičia, oznamujeme vám, že v dňoch od 14. 04. 2022 do 19. 04. 2022 budú veľkonočné prázdniny. V škole sa opäť uvidíme v stredu 20. 04. 2022.
Čo všetko vieme o jablku?
"Pozývame Vás, aby ste sa zapojili do našej súťaže o najkrajšiu nástenku na tému:
Čo všetko vieme o jablku?"
Takáto pozvánka prišla od kolektívu pracovníkov firmy Plantex, ktorí dodávajú do našej školy ovocie v rámci projektu EÚ a my sme sa rozhodli do súťaže zapojiť. Pracovali sme dlho, lebo sme si vybrali náročnú techniku, ale výsledok stojí za to. Už niekoľko dní zdobí chodbu školy náš nový výtvor, ktorým sme sa do súťaže zapojili. Veríme, že naša práca bude ocenená.
Týždeň s praktikantkami
V dňoch 28. 03 – 01. 04. 2022 absolvovali v našom školskom klube súvislú odbornú prax študentky štvrtého ročníka Strednej odbornej pedagogickej školy v Levoči. Obe pristúpili k praxi veľmi zodpovedne. Ich prítomnosť bola pre našich žiakov príjemnou zmenou a obohatením. Zmenu sme uvítali aj my – vychovávateľky, keďže posledné dva roky v rámci epidemiologických opatrní nemohli študenti pedagogickej školy túto prax vykonávať.
Vychovávateľky ŠKD
Vytvor si svoju knihu
Marec sa každoročne spája s knihou a preto sa žiaci oboch oddelení školského klubu stali na malú chvíľu spisovateľmi a ilustrátormi a pokúsili sa vytvoriť si vlastnú knihu. Do práce sa pustili s veľkým nadšením. Niektorým z nich to nadšenie vydržalo celý mesiac a do pripravenej knihy pridávali každý deň nové stránky svojho príbehu. Najkrajšie práce sme odmenili malým darčekom.
Vychovávateľky ŠKD
Deň vody v ŠKD
Dostupnosť a kvalita vody určuje podmienky existencie života na zemi. Voda je nenahraditeľnou zložkou prírody a životného prostredia. O dôležitosti vody sme si porozprávali v školskom klube. Následne nám pani učiteľka Elena Kurutsova ukázala aj niekoľko pokusov súvisiacich s vodou v školskej chemickej učebni. Deti s nadšením sledovali zmeny, ktoré nastali pri zmiešavaní rôznych chemických látok s vodou. Výsledky pokusov ich zaujali i prekvapili. Ktovie, možno práve vďaka týmto zážitkom vyrastú z našich detí šikovní vedci, ktorým sa podarí nový objav súvisiaci s vodou.
Vychovávateľky ŠKD
Deň vody na 1. stupni
22. marec žiaci 1. stupňa zasvätili téme „Voda“ a svoje vedomosti o tejto vzácnej tekutine prezentovali na zaujímavých plagátoch, kde preukázali kreatívne, originálne myslenie a želanie chrániť hlavne podzemnú vodu pred znečistením. Hodina pokusov spojených s vodou obohatila ich vedomosti a vzťah k tejto zázračnej tekutine. Poznávali druhy minerálnych vôd posilňujúcich zdravie človeka, skupenstvá vody, ktoré pozorujeme dennodenne v domácnosti a kreatívne premeny vodných roztokov v priebehu chemických reakcií. Pod vedením vyučujúcich vyrábali rôzne druhy nápojov z pitnej vody, ktorá vzniká očistou podzemnej vody. Všetky tieto aktivity obohatili ich vedomosti.
Mgr. Elena Kurutsova
Projektový týždeň venovaný Svetovému dňu vody
Témou tohtoročného Svetového dňa vody je „Podzemná voda“ a cieľom kampane je vysvetliť jej životne dôležitú úlohu.
Počas vyučovacieho procesu sa na hodinách prírodovedy na 1. stupni, biológie a chémie na 2. stupni hovorí o vode pomerne často. Žiaci získavajú informácie o vode ako životodarnej prírodnine dôležitej pre človeka v rôznych oblastiach. O podzemnej vode sa však hovorí málo. Preto sme sa rozhodli priblížiť túto tému žiakom celej našej školy.
Od začiatku marca sa žiaci 2. stupňa venovali na hodinách biológie a chémie téme „Voda v jej širšom význame“. Rozhlasové relácie vysielané od 21. do 25. marca boli veľmi prínosné a obohacujúce.
Piataci a šiestaci poznávali flóru a faunu vodného prostredia. V priebehu mesiaca zbierali materiál na tvorbu projektov.
Siedmaci sa na hodinách chémie učia ako sa pripravuje pitná voda z vody podzemnej. Pre nich bol mesiac projektov o vode výbornou príležitosťou prehĺbiť svoje vedomosti z hodín chémie. Tiež sa venovali druhom vôd v rôznych oblastiach použitia. Téma úpravy podzemnej vody bola pre nich aktuálna a veľmi dôležitá.
Pre ôsmakov bola aktuálnou globálna otázka ľudstva – znečistenie vody a konkrétne kyslé dažde.
Deviataci sa snažili nahliadnuť do tajomných a neznámych vlastností vody.
Úžasné projekty žiakov 2. stupňa svedčia o talente, kreativite, fantázii, ale aj o hlbokom uvedomení si toho, že planéta Zem je jediné miesto, kde my ľudia môžeme žiť a šťastne využívať vodu takú, aká bola pred 4,6 mld. rokov aj teraz s podmienkou, že ju budeme chrániť. Nápoje, ktoré pripravovali žiaci spolu s vyučujúcimi a úspešne zvládnuté kvízy o vode spestrili program dňa, doplnili sily a precvičili myslenie.
Mgr. Elena Kurutsova
Noc s Andersenom v II.B
Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie na podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena (2. 4. 1805 – 4. 8. 1875). Od roku 1967 je 2. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy.
Na Slovensku Noc s Andersenom od roku 2006 koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Koná sa vo všetkých regiónoch Slovenska a každoročne priberá väčší počet nielen verejných a školských knižníc, ale aj základných a materských škôl, centier voľného času, detských domovov a ďalších výchovno-vzdelávacích a kultúrnych zariadení.
V tomto školskom roku sme sa do tejto aktivity zapojili aj v II.B triede. Mladším účastníkom sme priblížili spisovateľku Elenu Čepčekovú (100. výročie narodenia). Keďže forma podujatia vzhľadom k pandemickej situácii sa mohla prispôsobiť vlastným podmienkam – nemusela sa realizovať klasická noc s prespávaním, mohli sme si urobiť dennú verziu. Oslovili sme aj deti, ktoré ešte nie sú čitateľmi a vďaka Noci s Andersenom sme získali potenciál pre nových čitateľov v obecnej knižnici. V závere aktivity sme vyhodnotili s deťmi činnosť a urobili si výstavku ilustrácií k rozprávke Meduška, ktorú sme najviac čítali, počúvali a rozprávali sa o nej.
PaedDr. Eva Raffajová
Riaditeľské voľno
Riaditeľka školy v súlade s ustanovením § 3 ods. 10 vyhlášky č. 231/2009 Z. z. oznamuje, že na deň 06. 04. 2022 (streda) bolo rozhodnutím riaditeľky školy ZŠ v Ľubici udelené žiakom 0. – 8. ročníka riaditeľské voľno podľa § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov z personálnych a organizačných dôvodov.
Zároveň Vám oznamujeme, že v uvedený deň nebude v prevádzke školská jedáleň a školský klub detí.
Elektronická prihláška
Milí rodičia budúcich prváčikov,
k dispozícii je elektronická prihláška na plnenie povinnej školskej dochádzky v školskom roku 2022/2023. Zápis sa uskutoční dňa 6. apríla 2022 v čase od 14:00 do 17:30 hod. v priestoroch základnej školy. Je potrebné priniesť rodný list dieťaťa a jeho preukaz poistenca.
Tešíme sa na Vás!
Dejepisná olympiáda – krajské kolo
Dňa 22. 03. 2022 sa konalo krajské kolo Dejepisnej olympiády. 21 škôl Prešovského kraja súťažilo o svoj postup. Našu školu a zároveň náš okres Kežmarok reprezentoval Lukáš Dragošek z VIII. A triedy, ktorý sa umiestnil na peknom 3. mieste. Srdečne mu blahoželáme a tešíme sa z jeho úspechu.
Mgr. Klára Freundorferová
Slávik Slovenska – školské kolo
Súťaž Slávik Slovenska, ktorú pred vyše 30 rokmi založil Peter Dvorský, sme po dlhšej prestávke mohli opäť zrealizovať na pôde našej školy. Spevácke hlasy sa opäť rozozvučali v podobe ľudových piesní dňa 21. 03. 2022. Svoj talent prezentovalo 14 súťažiacich, ktorí súťažili v dvoch kategóriách:
- kategória: žiaci 1. – 3. ročníka
- kategória: žiaci 4. – 6. ročníka
Umiestnenie žiakov v jednotlivých kategóriách:
1. kategória:
- miesto: Laura Peregrinová z III. A
- miesto: Nela Mlynarčíková z I. B
- miesto: Eliška Ivančáková a Karolína Labovská z II. A
2. kategória:
- miesto: Zuzana Uhlárová z V. A
- miesto: Daniela Ordzovenská zo IV. A
Všetkým súťažiacim ďakujeme za predvedené výkony a víťazom srdečne blahoželáme. Veríme, že aj naďalej budú rozdávať svojim spevom radosť.
Mgr. Martina Ivančáková, Mgr. Katarína Bendíková
Darujme deťom radosť!
Darujme deťom radosť je myšlienka, ktorú priniesli a realizovali na 1. aj 2. stupni žiaci ôsmeho ročníka začiatkom marca – prvého mesiaca jari, slnka, tepla, života a radosti.
Príroda sa prebúdza zo zimného spánku, my stále viac a viac vnímame slastný spev vtákov, magnólie už majú plné púčiky a sú pripravené rozkvitnúť na radosť nám, ľuďom.
V dnešných zvlášť ťažkých časoch je potrebné myslieť pozitívne, preto sa starší žiaci rozhodli aj takou formou vniesť trochu radosti medzi spolužiakov. Svojimi veselými kostýmami a aktivitami so žiakmi sa im to podarilo.
Žiaci si hovorili navzájom pozitívne slová, snažili sa pekne charakterizovať spolužiakov, nájsť ten správny prívlastok k menu, upevniť priateľské vzťahy, spievali a tancovali. Všetky aktivity viedli k pocitu veselosti, jednoduchému, bezstarostnému pocitu šťastia. Uvedomovali si, že život je nám daný raz a prežiť by sme ho mali zmysluplne a radostne.
Poďakovať by sme mali šikovným žiakom z VIII. A triedy: Vanese Ivančákovej, Laure Hrickovej, Samuelovi Libiakovi a fotografkám – Lenke Kubíkovej a Natálii Mrázikovej.
Mgr. E. Kurutsova
Marec – mesiac knihy
Marec – mesiac knihy a aktívne vzdelávanie v priestoroch Obecnej knižnice v Ľubici sa prepojilo aj pre žiakov II. B triedy, ktorí navštívili knižnicu už viackrát. Okrem toho, že si prakticky vyskúšali ako majú správne pracovať s knihou (vybrať a znovu ju dať na miesto), si tiež vytvorili záložky do knihy. Zopakovali si mená hlavných hrdinov zo známych rozprávok, porozprávali sa o tom, kto je a čo robí spisovateľ a ilustrátor a vytvorili vlastné ilustrácie. Požičali si nové knihy a niektorí sa rozhodli do knižnice aj zapísať a využívať jej služby pravidelne.
PaedDr. Eva Raffajová
Príprava na vstup do 1. ročníka
Aby dieťa po nástupe do 1. ročníka bez problémov prospievalo má zvládnuť:
- samostatne sa obliecť, obuť (zaviazať si šnúrky)
- samostatne sa najesť, používať príbor
- obslúžiť sa na WC
- pracovať s ceruzkou tak, aby napodobnilo základné tvary pri písaní (horný a dolný oblúk, zvislá čiara, ...)
- kresliť tak, že línie sú pevné, neroztrasené
- pracovať s nožnicami – vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary (napr. štvoruholník, kruh,...)
- poznať základné farby – biela, čierna, žltá, červená, zelená, modrá, hnedá
- spočítať predmety do 6
- poznať základné geometrické tvary (štvorec, obdĺžnik, trojuholník, kruh)
- komunikovať, vyjadrovať sa plynulo aj v zložitejších vetách
- zaspievať ľubovoľnú detskú pieseň, povedať riekanku, báseň
- orientovať sa v priestore (hore, dole, vpravo, vľavo, ...)
- vydržať pri hre 20 – 30 minút
- snažiť sa dokončiť začatú prácu
Zápis do 1. ročníka
MDŽ v ŠKD
V minulosti bol Medzinárodný deň žien sviatkom, ktorý oslavoval celý národ. Aj toho roku sme si ho pripomenuli v ŠKD. Deti vlastnoručne vyrobili milé pozornosti, ktoré potom venovali z vďaky našim tetám kuchárkam a upratovačkám. Nezabúdajme na tradície a milé zvyky, ktoré potešia tých, ktorí darujú ale aj tých, ktorí sú obdarovaní.
Vychovávateľky ŠKD
Fašiangy v ŠKD
Fašiangové obdobie v ŠKD nám prinieslo veselé a tvorivé chvíle. Prostredníctvom internetu a interaktívnej tabule sa deti oboznámili so zvykmi a tradíciami. V rámci príprav na fašiangové slávnosti si vyrábali rôzne masky a naučili sa pieseň, s ktorou nám bolo veselo. Vyvrcholením ich práce bola prezentácia masiek spojená s rôznymi súťažami a zábavou. Veríme, že deti získali aj množstvo poznatkov a naše krásne zvyky a tradície zostanú nezabudnuté.
Vychovávateľky ŠKD