PF 2025
Vianočný list Ježiškovi
Žiaci II. A, III. B a IV. B napísali list Ježiškovi,
čo si želajú pod vianočný stromček. Nakreslili mu
krásne vianočné pohľadnice a ten ich odmenil
listom a pozdravom, zároveň im pribalil malú pozornosť.
Všetci sa veľmi potešili.
Tr. učiteľky: Mgr. M. Ivančáková, Mgr. D. Longauerová
Vianočná besiedka
Je tu opäť ten čas vianočný, kedy máme akosi bližšie k sebe a sme si vzácnejší.
Žiaci II. A triedy si piatkové popoludnie 13.12.2024 spríjemnili vianočným posedením s rodičmi. Nachystali si pre nich piesne, básne, divadielko a spoločne si zaspievali Tichú noc. Chvíľu posedeli, dali si dúšok kávy a porozprávali sa. S dobrým pocitom pri srdci sme sa rozlúčili a popriali si krásne sviatky.
Mgr. M. Ivančáková
Vianočné tvorivé dielne
V našej knižnici sa konali tvorivé dielne, ktoré boli zamerané na zimnú tému. Deti sa ponorili do kreatívneho procesu, pri ktorom vyrábali snehuliakov. Pomocou rôznych materiálov a dekoratívnych prvkov sa im podarilo vytvoriť originálne a roztomilé postavičky snehuliakov. Deti si tvorenie užívali a zdieľali radosť z vlastnej tvorby. Výsledky ich práce boli krásnou ukážkou ich fantázie a šikovnosti. Tvorivé dielne v knižnici ukázali ako spojiť zábavu s učením a podporiť kreativitu detí.
Bc. Gabriela Lachová, Bc. Eva Maľáková
Pečenie vianočných medovníkov
V našom školskom klube vládla počas predvianočného obdobia pravá vianočná atmosféra. Deti sa pustili do pečenia tradičných vianočných medovníkov, ktoré naplnili klub príjemnou vôňou škorice a medu. Ďalší deň prišiel na rad obľúbený krok – zdobenie upečených medovníkov. Kreativita detí nepoznala hranice a tak vznikli medovníkové kúsky plné krásnych farieb a tvarov. Tieto dni boli skutočne čarovné a priniesli všetkým veľa smiechu a vianočnej pohody.
Bc. Gabriela Lachová, Bc. Eva Maľáková
Netradičné vyučovanie štvrtákov v Kežmarku
Žiaci IV. A a IV. B triedy sa dňa 17. 12. 2024 zúčastnili netradičného vyučovania v Evanjelickom lýceu v Kežmarku. Podnetom k návšteve bolo zaujímavé učivo z vlastivedy – história Slovenska. Dozvedeli sa množstvo informácií z histórie Rakúsko-Uhorska, z vyučovania v minulosti. Žiakov zaujal prísny školský poriadok a samotné vzdelávanie študentov v tej dobe. Videli najťažšiu a najväčšiu zreštaurovanú knihu, ktorá vážila 12 kg. Vedeli ste, že lýceum je najväčšia školská historická knižnica v strednej Európe, že má 150 000 zväzkov kníh zo 16. storočia? Potom sa žiaci presunuli do priestorov Dreveného evanjelického artikulárneho kostola, ktorý je od roku 2008 zapísaný do kultúrneho dedičstva UNESCO. Záver vyučovania bol v Novom evanjelickom kostole, kde sme videli mauzóleum Imricha Thökölyho (1657 - 1705), kežmarského rodáka a majiteľa hradu v Kežmarku. Vyučovanie v netradičnom prostredí sa žiakom veľmi páčilo.
triedne učiteľky
Finále školskej horolezeckej ligy
Po kvalifikácii sa naši najlepší lezci, Natália Grichová a Oliver Oberfranc, zúčastnili finále, ktoré prebehlo 12.12. 2024. Natália s Oliverom si zmerali sily so silnou konkurenciu, vydali zo seba to najlepšie, no na stupne víťazov to nestačilo. Obaja sa umiestnili na peknom 8. mieste.
Ďakujeme.
Pozvánka
Oznam
Dňa 18. 12. 2024 bude ŠKD v prevádzke do 15:00 hod.
DEJEPISNÁ OLYMPIÁDA
Dňa 3. decembra 2024 sa uskutočnilo školské kolo Dejepisnej olympiády. Zúčastnilo sa ho 16 žiakov 6. – 9. ročníka. Úspešnými riešiteľmi sa stali šiesti žiaci: Nina Pavláková (VII. B), Dmytro Andriianov (VIII. A), Jana Slavkovská, Karin Slavkovská, Emma Gildeinová a Adam Mazurek (žiaci IX. A). V okresnom kole nás budú reprezentovať: Nina Pavláková, Dmytro Andriianov, Jana Slavkovská a Karin Slavkovská, každý za svoju kategóriu.
Ďakujem všetkým, ktorí sa okrem spomínaných žiakov školského kola zúčastnili a postupujúcim prajem veľa síl do ďalšieho štúdia.
Mgr. Klára Freundorferová
Lezecká súťaž
Dňa 5.12.2024 sa naši žiaci zúčastnili školskej lezeckej ligy v Kežmarku. Najlepší výkon podala Natália Grichová s Oliverom Oberfrancom a postúpili do decembrového finále, kde sa stretnú s finalistami z ostatných škôl kežmarského okresu.
Mikuláš
Je len málo dní v roku, na ktoré sa deti tešia tak, ako na deň svätého Mikuláša – je symbolom sladkostí, ovocia a iných darčekov. V piatok 6. decembra aj k nám do školy zavítal tak túžobne očakávaný svätý Mikuláš so svojimi pomocníkmi – anjelmi a čertami. Prišiel, aby priniesol vianočnú atmosféru, radosť a milé prekvapenie, ktorým všetkých potešil.
Chcem sa poďakovať žiakom IX. A a ich triednej učiteľke Ing. Lenke Bižák za prípravu a samotný priebeh sviatočného dňa.
Veľké poďakovanie patrí OZ KRPŠ za sladké balíčky, ktorými nás štedrý Mikuláš obdaroval.
Občianske združenie Klub rodičov a priateľov školy pri Základnej škole v Ľubici vyjadruje poďakovanie sponzorom:
pani Ficekovej
BAREL ĽUBICA
pani Jeleňovej – JP AUTOSLUŽBY
pani Irhovej – TECH SOLAR
pánovi Polomčákovi – POTRAVINY FRESH a pracovníčkam terénnej sociálnej práce
Tí, spolu s členmi OZ vyčarili úsmev všetkým deťom aj zamestnancom našej školy.
ĎAKUJEME
Správa z Vianočnej rozprávky – tvorivé dielne na hrade v Kežmarku, turistický krúžok
Deti sa počas tvorivých dielní preniesli do čarovného sveta Vianoc. Spoločne s lektorkami piekli voňavé oplátky, zdobili medovníky a vyrábali krásne vianočné dekorácie. Okrem toho sa dozvedeli množstvo zaujímavostí o starých tradičných vianočných zvykoch. Boli skvelou príležitosťou, ako deťom priblížiť tradície a zvyky našich predkov. Deti si odniesli nezabudnuteľné zážitky a samozrejme tiež vlastnoručne vyrobené darčeky. Na záver sme si všetci spolu vychutnali teplý detský punč.
Po vydarenej akcii sme sa ešte poprechádzali po centre Kežmarku a navštívili sme Výstavnú sieň, kde sme si pozreli veľmi inšpirujúcu výstavu „Vianoce pod Tatrami“.PaedDr. Eva Raffajová
Kaštieľ v Strážkach
Dňa 14. 11. 2024 sme v rámci turistického krúžku navštívili kaštieľ v Strážkach. Počas presunu autobusom sme sa o kaštieli rozprávali – aké sú tam výstavy, expozície a prečo je spätý s poslednou grófkou Margitou Czóbelovou. Hovorili sme aj o anglickom parku, ktorý ku nemu prilieha. Po príchode sme si pozreli umelecké diela v priestoroch kaštieľa a zároveň sa niečo naučili o výtvarných technikách v rámci tvorivých dielní. Skúmali sme krajinu, počasie a všetky možné farebné odtiene v prostredí, ktoré je naprieč generáciám stále obľúbené. Krajina ako odraz púte človeka, farby, príroda a vnímanie priestoru – to všetko nám umožnilo prežiť obohacujúci deň, z ktorého budeme čerpať aj v našich nových aktivitách.
PaedDr. Eva Raffajová
Medzinárodný deň školských knižníc
Každá kniha je bránou do iného sveta – do sveta, kde sa za slovami skrývajú príbehy, ktoré nás nesú ďaleko od každodennej reality. Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc sme s deťmi s ŠKD navštívili obecnú knižnicu. Pani knihovníčka nám pripravila krátku besedu o práci v knižnici a vyzvala deti, aby nakreslili obrázok na tému knižnica. Najkrajšie práce odmenila drobným darčekom.
To, že knižnica nie je len o knihách, sme sa presvedčili na tvorivých dielňach, ktoré deťom pripravila pani knihovníčka. Témou bola „jeseň“, kde deti vytvorili rôzne zaujímavé práce.
Vychovávateľky: Bc. Gabriela Lachová, Bc. Eva Maľáková
Florbal dievčatá
Športovými súťažami pokračujeme aj v novembri. Dňa 14.11. prebehlo Obvodné kolo florbalu dievčat vo Veľkej Lomnici. Naše žiačky si zmerali sily s dievčatami z Vrbova, Spišskej Belej a Veľkej Lomnice. Po dvoch nevydarených zápasoch sa dievčatá zomkli a vyhrali posledný zápas a získali tak 3. miesto.
Dievčatám blahoželáme a ďakujeme za výborné výkony.
Florbal chlapci
Dňa 14.11. sme v hale Focus odohrali kvalifikačný turnaj chlapcov vo florbale. Chlapci podali solídny výkon a v troch zápasoch zaznamenali jednu výhru.
Záložka do knihy spája školy
„Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat“
So žiakmi 1. aj 2. stupňa sme sa v mesiaci október zapojili do 15. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Smelo sme nadviazali na medzinárodný deň zvierat, ktorý si pripomíname tiež v októbri. Téma tohto ročníka bola „Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat“, čo nám prišlo vhod a tak sme mohli tieto dve krásne aktivity spoločne prepojiť. Žiaci počas jedného týždňa navštevovali školskú knižnicu, kde vyhľadávali a spoločne si čítali z kníh o zvieratách. V triedach aktivita pokračovala hlasným čítaním rozprávok o zvieratkách, žiaci si tiež požičali atlasy, či encyklopédie o zvieratách, vyhľadávali v nich informácie a následne vytvárali záložky do kníh. Ako spätnú väzbu si každá trieda pripravila malý projekt o danej knihe – tie zdobia chodby našej školy.
Veľké ďakujem patrí našim tvorivým žiakom a nápomocným učiteľom.
Mgr. M. Ivančáková
Vodopád Skok
Dňa 30.10.2024 sme využili krásne jesenné dni októbrového babieho leta a so žiakmi ZŠ Ľubica sme si obuli „túlavé topánky“ a pokochali sme sa zblízka veľkolepou krásou Tatier, ktoré sú našimi nádhernými majestátnymi horami, našou pýchou.
Naše dobrodružstvo sme odštartovali na železničnej stanici v Kežmarku, odkiaľ sme cestovali do Popradu a neskôr sme pokračovali električkou smerom na Štrbské Pleso. Odtiaľ sme sa odhodlaným krokom vydali na 3-hodinovú túru na Vodopád Skok. Zdolali sme zopár skál, brodili sme sa kosodrevinou, korene stromov na vyšliapanom chodníku skúšali našich malých aj veľkých turistov. Prechádzali sme pomedzi mohutné štíty, až sme dorazili do cieľa. Akoby z neba sa valil pomedzi skaly nádherný vodopád. Eufóriu spokojnosti a šťastia doplnili príjemne boľavé nohy a vyštípané líca, ako aj romantický západ slnka a šťastný návrat domov.
Mgr. Slavomíra Hardoňová, Mgr. Martina Ivančáková