• Kritériá hodnotenia

• Základná škola, Školská 1, Ľubica

Kritériá hodnotenia žiakov

1. stupeň (1. – 4. ročník)

Stupeň 1 (výborný)

Žiak pravidelne  spolupracoval.  Vypracoval zadané dištančné úlohy, projekty a samostatné praktické práce v dohodnutom čase. Úlohy boli vypracované správne podľa zadania a žiak im porozumel. Samostatne a tvorivo sa prezentoval pri riešení jednotlivých projektov a  samostatných praktických cvičení. Žiak porozumel  výkladu a využil vedomosti pohotovo a správne v daných úlohách. Výsledky jeho činnosti sú kvalitné a originálne.

Stupeň 2 (chválitebný)

Žiak pravidelne  spolupracoval.  Vypracoval zadané dištančné úlohy, projekty a samostatné praktické práce v dohodnutom čase s menšími podnetmi učiteľa alebo rodiča. Úlohy boli vypracované správne podľa zadania s menšími chybami  a žiak im porozumel. Samostatne alebo s menšími podnetmi  prezentoval jednotlivé  projekty či samostatné  praktické cvičenia. Žiak porozumel  výkladu a využil vedomosti správne v daných úlohách. Výsledky jeho činnosti sú kvalitné.

Stupeň 3 (dobrý)

Žiak spolupracoval. Vypracoval zadané dištančné úlohy, projekty a samostatné praktické práce s menšími chybami.  Žiak má vo vypracovaní  úloh nepodstatné medzery, pracuje pomalším tempom  s menšími podnetmi učiteľa alebo rodiča.  Projekty a samostatné  praktické cvičenia vypracoval s menšou pomocou. Podstatnejšie nepresnosti si dokáže s učiteľovou pomocou opraviť.  Výsledky jeho činnosti sú menej  kvalitné.

Stupeň 4 (dostatočný)

Žiak spolupracoval málo a dištančné úlohy neodovzdával načas. Zadané úlohy, projekty a samostatné praktické práce vypracoval s chybami a nesprávne. Žiak má vo vypracovaní  úloh podstatné  medzery, pracuje pomalým  tempom.  Podnety  učiteľa alebo rodiča sú nevyhnutné.  Projekty a samostatné  praktické cvičenia vypracoval s podstatnými chybami.  Je nesamostatný pri riešení úloh a nevie  využívať získané poznatky. Má závažné medzery v celistvosti a úplnosti poznatkov. Vážne nedostatky dokáže žiak opraviť s pomocou učiteľa.

Pri záverečnej klasifikácii  sa bude prihliadať :

• na známky získané do vypuknutia mimoriadnej situácie a na polročné vysvedčenie
          • na známky  získané v čase od 16. 03. 2020 do 17. 04. 2020 a spoluprácu počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania a plnenie dištančných úloh

2. stupeň (5. – 9. ročník)

Spoločenskovedné predmety (SJL, ANJ, NEJ, RUJ, DEJ)

1. stupeň hodnotenia:

• spätná väzba okamžitá
          • pravidelné dodržanie termínu
          • zodpovedný prístup
          • dôslednosť vypracovaných úloh
          • správnosť vypracovaných úloh
          • komplexnosť (súhrnosť) vypracovaných úloh

2. stupeň hodnotenia:

• spätná väzba nie okamžitá (oneskorená)
          • nepravidelné dodržanie termínu
          • menej zodpovedný prístup
          • prvky nedôslednosti
          • znaky nesprávnosti – menšie chyby vo vypracovaní úloh
          • nekomplexnosť

3. stupeň hodnotenia:

• spätná väzba až po výzve vyučujúceho
          • dodatočné vypracovanie práce
          • nezodpovedný prístup
          • nedôslednosť vypracovaných úloh
          • nesprávnosť vypracovaných úloh
          • nekomplexnosť vypracovaných úloh

4. stupeň hodnotenia:

• žiadna spätná väzba
          • nulová komunikácia s vyučujúcim
          • po upozornení nedošlo k náprave
          • zo subjektívnych dôvodov nesplnené úlohy a požiadavky stanovené školou
          • návrh na preskúšanie

Prírodovedné predmety (BIO, FYZ, CHE, MAT, GEG, INF)

Kritéria hodnotenia:

• aktívny prístup, snaha, zodpovednosť a pravidelnosť pri plnení úloh,
          • vypracovanie zadaných úloh (správnosť, presnosť, komplexnosť) v určenom termíne, stanovenom množstve a spôsobe odovzdania,
          • spätná väzba, či žiak splnil očakávané podmienky.

Výchovné predmety (TSV, OBN, HUV, VYV, NBV, ETV, THD)

Kritéria hodnotenia žiakov:

Podľa usmernenia počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v šk. roku 2019/2020 sa výchovné predmety radia do komplementárnych vzdelávacích oblastí. Obsah komplementárnych vzdelávacích oblastí sa odporúča využívať ako doplnkové aktivity nad rámec indikatívneho času vzdelávacej záťaže. Pre aktivity z komplementárnych vzdelávacích oblastí sa žiakom neurčujú zadania, ktoré musia žiaci plniť povinne.

Každý vyučujúci informuje žiakov o kritériách, výkone, podmienkach úspešného ukončenia daného predmetu, o výstupe žiaka, oboznámi ho s termínom hodnotenia. V prípade potreby upozorní žiaka, komunikuje s rodičmi. Vyučujúci počas prerušenia vyučovania zohľadňuje aj sebahodnotenie žiaka.

Spôsob hodnotenia žiakov

Žiaci budú hodnotení podľa Usmernenia na hodnotenie žiakov ZŠ v čase mimoriadnej situácie spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 z 20. apríla 2020.

Pri záverečnom hodnotení sa prihliada predovšetkým na osobitosti, možnosti a individuálne podmienky na domácu prípravu počas prerušeného vyučovania v školách.

Na zasadnutí metodického združenia (ďalej len  MZ) a predmetových komisií (ďalej len PK) vyučujúci schválili nasledovné hodnotenie:

všetky predmety – absolvoval/ neabsolvoval

absolvoval/neabsolvoval

B variant

všetky predmety – absolvoval/neabsolvoval

Spôsob hodnotenia sa môže v priebehu júna 2020 zmeniť na základe usmernenia MŠVVaŠ SR.

Kritériá a spôsob hodnotenia boli prerokované na zasadnutiach metodických združení a predmetových komisií a schválené na pedagogickej rade hlasovaním per rollam dňa 28. 05. 2020.

Vypracovala   Mgr. Jana Dragošeková

poverená riadením ZŠ