• Výročná správa za školský rok 2011/2012

        • Výročná správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach v školskom roku 2011/2012

          A. Identifikačné údaje o škole:

          1.   Názov školy: Základná škola, Školská 1,  Ľubica
          2.      Adresa školy: Školská 1,  059 71 Ľubica
          3.      Telefón, fax: 052/ 4566102
          4.      E – mail: ZS Lubica@ ZS Lubica.edu.sk    www stránka: zslubica.edupage.org
          5.      Zriaďovateľ: Obec Ľubica
          6.      Vedúci zamestnanci školy: Mgr. František Hanaček – riaditeľ školy, štatutárny   zástupca školy s právnou subjektivitou
          Mgr. Anna Zemčáková – zástupkyňa riaditeľa školy, zástupca štatutára školy s právnou subjektivitou, toho času na materskej dovolenke
          Ing. Milena Pitoňáková – zástupkyňa riaditeľa školy
          Gabriela Knapíková – vedúca školskej jedálne pri ZŠ Ľubica.
          7.      Poradné orgány:
          7.a/ Rada školy:
                 Je samosprávnym orgánom s vlastným štatútom. Súčasná rada školy bola konštituovaná 12. marca 2012. Jej terajšie zloženie je:
           Predseda – Mgr.Janka Dragošeková – za pedagogických zamestnancov
           Členovia – Mgr.Erik Kromka            – za pedagogických zamestnancov
                             Alena Zavacká                 – za nepedagogických zamestnancov
                             Monika Kaprálová           – za rodičov
                             Tamara Gorecká               – za rodičov
                             Daniela Budzová              – za rodičov
                             Miroslava Bilošová          – za rodičov
                             Ľubomír Trop                   – poslanec OZ, zástupca obce
                             Ing. Jaroslav Dravecký     – poslanec OZ, zástupca obce
                             Ing.  Monika Rontová       – poslanec OZ, zástupca obce
                             Mgr. Ján Grivalský           – zástupca obce
          7.b/ Pedagogická rada:
                 Je poradným orgánom, tvoria ju všetci pedagogickí zamestnanci. Schádza sa kvôli závažným pedagogickým rozhodnutiam a hlavne kvôli klasifikácii a hodnotení výchovno-vzdelávacieho procesu sa schádza štvrťročne. Dôležitá je polročná a koncoročná klasifikácia. Bližšie o výsledkoch v ďalšej kapitole správy.
          7.c/ Vedenie školy:
                 Je poradným orgánom riaditeľa školy. Tvoria ho: František Hanaček – riaditeľ školy, Anna Zemčáková – zástupkyňa riad. školy, Milena Pitoňáková – zástupkyňa riad. školy, Michaela Mačáková – výchovná poradkyňa, Slávka Holovová – vedúca predmetovej komisie (ďalej len PK) matematika a práca s informáciami, Sylvia Česánková – predsedníčka ZO OZ pri ZŠ Školská 1, Ľubica a vedúca PK Umenie, kultúra, zdravie, pohyb, práca, Roman Šufliarsky – vedúci PK Človek, spoločnosť a hodnoty, Elena Kurucová – vedúca PK človek a príroda, Janka Dragošeková – predsedníčka Rady školy a vedúca PK jazyk a komunikácia II. (cudzie jazyky), Slávka Glovňová – vedúca PK jazyk a komunikácia I. (slovenský jazyk a literatúra), Andrea Petijová – vedúca metodického združenia pre I. stupeň ZŠ, Danka Longauerová – vedúca metodického združenia pre špeciálne triedy. Schádza sa spravidla jedenkrát mesačne v posledný týždeň mesiaca, podľa potreby sa stretnú aj mimoriadne. Hlavnou úlohou je zhodnotiť mesačné plnenie krátkodobých úloh vyplývajúcich z plánu práce školy a stanoviť úlohy pre nasledujúci mesiac, tzv. ,,mesačný plán,, s konkrétnymi úlohami, zodpovedným za plnenie a termínom realizácie. O zasadnutiach vedenia školy sa vedie zápisnica.
          7.d/ Metodické združenie a predmetové komisie:
                 Sú poradným orgánom riaditeľa školy. Sú to stavovské združenia jednotlivých vyučujúcich. Zaoberajú sa odbornými otázkami a témami výchovy a vzdelávania v jednotlivých vyučovacích predmetoch. Každá MZ a PK pracuje podľa vlastného vypracovaného plánu. Je súčasťou školského plánu a ústredná celoročná úloha pre všetkých je reprezentácia školy.
                 Na škole pracujú nasledovné komisie:
          MZ  /metodické združenie/ 1.-4. ročník . Vedúcou je pani uč. A. Petijová. Členovia: L.Šoltésová, R.Valentínová, A.Olšavská, E.Raffajová, D.Štefaňáková, I.Lachová, I.Urbanská, M.Hredzáková, A.Bečaverová, A.Jakubíková. Mali štyri zasadnutia a štyri akcie spolu s materskými školami.
          MZ pre špeciálne triedy. Vedúcou je pani uč. D. Longauerová. Členovia: E.Kromka, M.Uriga, A.Andrášová. Stretli sa štarikrát v šk. roku.
          PK- jazyk a komunikácia I. - slovenský jazyk a literatúra. Vedúcou je pani uč. S.Glovňová, členovia sú:S.Česánková, A.Zemčáková, A.Fedorová, F.Hanaček, M.Faltinová. Zasadali päťkrát v priebehu školského roka.
          PK- matematika a práca s informáciami, zahŕňa predmety matematika a informatika.  Vedúcou je pani uč. S.Holovová, členovia M.Mačáková, M.Faltinová, M.Uriga, S.Petrulák. Zasadali v septembri, novembri, februári a máji.
          PK- človek a príroda, predmety chémia, fyzika. Vedúcou je pani uč. E.Kurucová, členkou je p. M.Pitoňáková. Zasadali štyrikrát.
          PK- umenie, kultúra, zdravie, pohyb, práca zahŕňa predmety  hudobná výchova, výtvarná výchova, športová a telesná výchova, technické práce. Vedúcou je pani uč. S.Česánková, členovia sú: M.Sviteková, M.Nevický, M.Maťašová, J.Kaprálová, J.Božoň, R.Šufliarsky. Zasadali v septembri, novembri, februári, apríli a júni.
          PK- jazyk a komunikácia II. - cudzie jazyky /Nj, Aj/. Vedúcou je pani uč. M.Zděnková, členmi sú: J.Semanová, J.Petrovský, S.Hanačková, E. Raffajová. Zasadali štyrikrát.
          PK- človek, spoločnosť a hodnoty, zahŕňa predmety geografia (zemepis), dejepis, etická výchova, náboženská výchova. Vedúcim je pán uč. R.Šufliarsky, členovia: M.Sviteková,  J.Nahálková, A.Fedorová, M.Krendželáková. Stretli sa štyrikrát v školskom roku.
          Z každého zasadnutia komisií, ktoré sú v popoludňajších hodinách, sa píšu zápisnice a sú súčasťou ich dokumentácie.
          7.e/ Naviac jedenkrát mesačne, na začiatku mesiaca, býva pracovná porada, kde zamestnanci sú oboznámení s úlohami na daný mesiac, poďakuje sa im za splnené úlohy uplynulého mesiaca a majú možnosť sa vyjadriť k školským problémom.

          B. Údaje o žiakoch:

                 Na I. stupni ZŠ sme mali 223 žiakov. Zadelení boli do 13 tried. Bežné triedy: Nultý ročník jedna trieda 15 žiakov. I.ročník tri triedy 58 žiakov, II.ročník dve triedy 42 žiakov, III.ročník dve triedy 35 žiakov, IV.ročník tri triedy 57 žiakov. Okrem toho sme mali na prvom stupni jednu špeciálnu triedu pre žiakov s mentálnym postihom, v IV.ročníku s 8  žiakmi. A okrem toho jednu kombinovanú špeciálnu triedu s prvým a siedmym postupným ročníkom, kde boli žiaci s mentálnym postihom variant A aj B.Počet žiakov v triede bol 8. Okrem toho aj v bežných triedach máme integrovaných žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej len ŠVVP) Vyplýva to z oslabenia, či výrazného oslabenia výkonu s deficitom v oblasti optickej, akustickej, motorickej, či priestorovej. Taktiež máme žiakov s poruchami učenia, kde sa najčastejšie vyskytuje dysortografia, dysgrafia, dyslexia, dyskalkúlia. Vyskytujú sa nám aj žiaci s poruchami správania. Počet integrovaných žiakov v bežných triedach máme nasledovný: v nultom ročníku nemáme integrovaných žiakov, v I. ročníku to boli 2 integrovaní žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, v II. ročníku 2 žiaci, v III. ročníku 1 ŠVVP, v IV. ročníku 6 ŠVVP. Spolu je to 11 žiakov s ŠVVP.
                 Na II. stupni ZŠ sme mali 288 žiakov, z toho 128 dievčat. Zadelení boli do 14 tried. Teda V. ročník tri triedy 61 žiakov, z toho 24 dievčat, VI. ročník dve triedy,41 žiakov, z toho 20 dievčat, VII. ročník tri triedy,67 žiakov, z toho 30 dievčat, VIII. ročník tri triedy,58 žiakov, z toho 24 dievčat a deviaty ročník dve triedy,51 žiakov, z toho 26 dievčat. Mali sme jednu špeciálnu triedu s mentálnym postihnutím, VII.-IX.A, variant A s 10 žiakmi. Aj na II. stupni sme mali 29 žiakov integrovaných. V piatom ročníku 9 žiakov, v VI. ročníku 3 žiaci, v VII. ročníku 7 žiakov, v VIII. ročníku 8 žiakov a v IX. ročníku 2 žiaci. Na škole má mentálny postih 18 individuálne integrovaných žiakov v bežných triedach a 26 žiakov s mentálnou poruchou je zaradených do špeciálnych tried. Bližšie, konkrétnejšie údaje podliehajú režimu utajenia. Je to pomerne vysoký počet integrovaných žiakov resp. žiakov so ŠVVP, temer vo všetkých ročníkoch sa takíto žiaci vyskytujú (pre zaujímavosť je to viac ako 12% žiakov v našej škole!).  Od pedagógov si to vyžaduje, aby sa na hodine okrem bežných žiakov individuálne venoval týmto žiakom, čiže vyučuje v podstate ako na málotriedke.
                 Celkový počet žiakov na škole bol 511, z toho 241 dievčat. Dvaja žiaci plnia povinnú školskú dochádzku v zahraničí, konkrétne v Anglicku. Žiakov s mentálnou retardáciou a začlenených do špeciálnych tried bolo 26 a ďalších 40 žiakov so ŠVVP bolo individuálne integrovaných do bežných tried. Čiže spolu žiakov so ŠVVP bolo 66, čo je nárast o 9 žiakov v porovnaní s minulým rokom. Žiakov zo znevýhodneného a málo podnetného prostredia, teda hlavne Rómov, sme mali 99, čo je pokles v porovnaní s minulým rokom o 24 žiakov. Ale aj tak tento údaj svedčí  o existujúcej chudobe detí.

          C. Zápis do prvého ročníka:

                 Zápis do prvého ročníka prebehol 7. februára 2012 a zúčastnilo sa ho 47 detí. Z Ľubice to bolo 45 detí a z Kežmarku 2 deti. Rómov sme zapísali 16.  Boli udelené 2 odklady, takže v školskom roku 2012 – 2013, čiže od septembra 2012 budeme mať 31 zapísaných nových prvákov, plus tí, ktorí budú opakovať ročník. K tomu treba pripočítať 15 žiakov z nultého ročníka. Budeme mať teda 47 reálnych prvákov a otvoríme tri prvé triedy s počtom detí 47 a opäť jeden nultý ročník s počtom žiakov 14. Všetkým žiakom resp. zákonným zástupcom žiaka boli vydané riadne rozhodnutia o zápise.

          D. Prehľad o počtoch a úspešnosti žiakov na prijímacích skúškach a ich následnom   prijatí na štúdium na stredné školy:

                 V školskom roku 2011-2012 končilo na našej škole 55 žiakov deviateho ročníka, z toho 26 dievčat a 12 žiakov z nižších ročníkov / 5. až 8./, z toho 4 dievčatá. Spolu to bolo 67 žiakov. Prehľad o prijatí:
          9. ročník:
          Počty žiakov zaradených do gymnázií a stredných škôl v okrese Kežmarok
                Gymnázium P.O.Hviezdoslava Kežmarok                              3
                Hotelová akadémia Kežmarok                                                 8
                Stredná odborná škola, Garbiarska 1, Kežmarok                     7
                Stredné odborné učilište, Kušnierska brána 349/2, Kežmarok 5
                Do stredných škôl mimo okresu Kežmarok
                Súkr. stredná odborná škola, Ul. 29. augusta 4812, Poprad     5
                Stredná priemyselná škola, Mnoheľova 828, Poprad               2
                Stredná pedagogická škola, Bottova 15/A, Levoča                   3
                SZŠ, Levočská 5, Poprad                                                           1
                SOŠ lesnícka, J.D.M., Hradná 534, Liptovský Hrádok             1
                SOŠ, elektrotechnická, Hlavná 1400/1, Poprad- Matejovce      4
                SPŠ, Markušovská 2, Spišská Nová Ves                                    1
                SOŠ Okružná 761/25, Poprad                                                     2
                SOŠ, Štefánikova 39, Svit                                                           2
                SOŠ, Horný Smokovec 26, Vysoké Tatry                                  2
                Stredná umelecká škola, Slavkovská 19, Kežmarok                   2
                Stredná zdravotnícka škola, Záhradnícka 44, Bratislava            1
                Stredná zdravotnícka škola, Kláštorská 24/A, Levoča                1
                Obchodná akadémia, Murgašova 94, Poprad                              3
                SOŠ technická, Volgogradská 1, Prešov                                     1
                Do pracovného pomeru                                                               1
                Spolu je to:                                                                                 55 žiakov
          Počty žiakov zaradených do SOŠ – 2- ročné učebné odbory (žiaci z nižších ročníkov)
          Stredná odborná škola, Kušnierska brána 349/2, Kežmarok             9 žiakov
          Do pracovného pomeru zaradených                                                  2 žiakov
          Jeden žiak ostáva 10. rok na našej ZŠ                                                1 žiak
          Celkový počet končiacich žiakov ZŠ                                                67
          Úspešnosť žiakov na talentových skúškach:
          5 žiakov prejavilo záujem o štúdium na školách s talentovými skúškami. Všetkých päť žiakov bolo úspešných. Tri žiačky na Strednej pedagogickej škole, Bottova 15 A, Levoča  a dvaja žiaci na Strednej umeleckej škole, Slavkovská 19 Kežmarok – fotografický dizajn. Všetci žiaci boli prijatí v I. kole. Ostatní žiaci boli prijatí bez prijímacích skúšok podľa výsledkov MONITOR -a 9 a prospechu v ZŠ.

          H.      Hodnotenie a klasifikácia žiakov podľa poskytovaného stupňa vzdelania:

          Na škole už štvrtý rok učíme podľa novej koncepcie výchovy a vzdelávania, to znamená, že pre žiakov I., II., III. a IV. ročníka I. stupňa ZŠ ISCED 1 – Primárne vzdelávanie  a pre žiakov V., VI., VII. a VIII. ročníka II. stupňa ZŠ ISCED 2 – nižšie sekundárne vzdelávanie máme vypracovaný školský vzdelávací program prispôsobený štátnemu vzdelávaciemu programu. Na základe toho sme si vypracovali aj vlastné učebné plány pre tieto ročníky. Už len v IX. ročníku sa učilo podľa pôvodných učebných plánov. Teda:
          Na škole sa vyučovalo podľa učebných plánov pre 1. – 9. ročník ZŠ schválených MŠ SR zo dňa 14.5.2003 pod číslom 520/2003 – 41 s platnosťou od 1. septembra 2003. V IX.A II. stupeň variant 2 a v IX.B II. stupeň učebný plán pre triedy s rozšíreným vyučovaním cudzieho jazyka. Učebný plán pre špeciálne školy /triedy/ v triede IV.D. Učebný plán pre špeciálne školy /triedy/ v triede VII.-IX.A – variant A a v triede VII.-IX.B – variant B.
           Integrovaní žiaci v bežných triedach majú vypracovaný individuálny plán vzdelávania podľa stupňa postihnutia.
                 Z toho vychádza aj naše hodnotenie a klasifikácia, ktoré sa vykonávajú podľa Metodického pokynu č. 7/2009 – R z 28. apríla 2009 na hodnotenie žiakov základnej školy. Hodnotenie žiakov robí vyučujúci priebežne počas školského roka. Klasifikáciu vykonávame štvrťročne. Hodnotíme: prospech, správanie, dochádzku.
          I. štvrťrok: klasifikačná porada dňa 14. 11. 2011. I. stupeň: prospeli všetci, slabo- prospievajúci – 0. ročník 0 žiakov, I. ročník  3 žiaci, II. ročník  3 žiaci, III. ročník  0 žiakov, IV. ročník 12 žiakov. Správanie v norme, i keď sú deti pomerne hlučné, nereagujú na prvý pokyn, hašterivé... Sedem žiakov dostalo pokarhanie riaditeľom školy. Dochádzka: počet vymeškaných hodín 5 045, z toho 113 neospravedlnených. II. stupeň: Slabo prospievajúci – V. ročník 15 žiakov, VI. ročník 8 žiakov, VII. ročník 11 žiakov, VIII. ročník 11 žiakov, IX. ročník  6 žiakov. Rodičom boli poslané upomienky. Napomenutie triednym učiteľom resp. pokarhanie triednym učiteľom pre zlé správanie V. ročník 7 žiakov a jeden žiak pokarhanie riad. školy, VI. ročník 6 žiakov a štyria žiaci pokarhanie riaditeľom školy, VII. ročník 8 žiaci a siedmi žiaci pokarhanie riaditeľom školy, VIII. ročník 6 napomenutie tried. učiteľom a dvaja pokarhanie riad. školy, IX. ročník 8 žiaci napomenutie triednym učiteľom a jeden žiak pokarhanie riad. školy. V špeciálnych triedach za zlú dochádzku 5 pokarhaní riaditeľom školy. Školská dochádzka nie je dobrá, počet vymeškaných hodín  7 403, z toho 361 neospravedlnených.
          I. polrok: klasifikačná porada dňa 26. 1. 2012.  I. stupeň: Prospech: prospelo 220 žiakov, percentuálne 98,21%. Neprospeli 3 žiaci, jeden bol neklasifikovaný (štúdium v zahraničí).  V I. ročníku 0 žiakov, v II. ročníku 2 žiaci, v III. ročníku 0 žiakov, v IV. ročníku 1 žiak. Správanie: Znížené známky zo správania za neospravedlnené hodiny: uspokojivé 8 žiakov, menej uspokojivé 0 žiakov, neuspokojivé 0 žiakov. Boli udelené 5 pochvaly. Dochádzka: 9282 vymeškaných hodín, z toho 131 neospravedlnených. II. stupeň: Prospech: prospelo 241 žiakov, percentuálne 83,39%, neprospelo 45 žiakov, 3 boli neklasifikovaní. Správanie: znížené známky zo správania: uspokojivé 11 žiakov, menej uspokojivé 1 žiak, neuspokojivé 4 žiaci za neospravedlnené hodiny, hrubé správanie a pod. Okrem toho  bolo udelených aj 10 pochvál od triednych učiteľov, ale aj 37 napomenutí a 12 pokarhaní triednym učiteľom a 20 pokarhaní riaditeľom školy. Dochádzka: 15 643 hodín, z toho 876 neospravedlnených. Za školu sme vymeškali v I. polroku 24 925 hodín, z toho 1007 neospravedlnených.
          III. štvrťrok: klasifikačná porada dňa 16. 4. 2012. I. stupeň: Slabo prospievajúci: 32 žiakov – 4 nultý ročník, 4 prváci, 3 druháci, 5 tretiaci a 12 štvrtákov. Správanie: 3 žiaci majú výchovné opatrenia. Pokarhanie triednym učiteľom 2 žiaci, 1 žiak pokarhanie riaditeľom školy. Dochádzka: počet vymeškaných hodín 6 564, z toho 14 neospravedlnených. II. stupeň: 51 je slabo prospievajúcich žiakov, z toho v V. ročníku 13 žiakov, v VI. ročníku 3 žiaci, v VII. ročníku 14 žiakov, v VIII. ročníku 12 žiakov, v IX. ročníku 9 žiakov. V špeciálnych triedach 4 žiaci. Rodičom boli poslané napomenutia. Zlé správanie – 55 žiakov má výchovné opatrenia – napomenutia triednym učiteľom 32 žiakov, pokarhanie triednym učiteľom 12 žiakov, 11 pokarhaní riaditeľom školy. Dochádzka: celkový počet vymeškaných hodín žiakmi 9 352, z toho 505 neospravedlnených.
          II. polrok: koncoročná klasifikačná porada dňa 25. 6. 2012. I. stupeň: Prospech: Prospelo 220 žiakov, čiže 98,65%, neprospeli 2, čiže 1,35%. Jeden žiak robil v auguste komisionálne skúšky - úspešne. Prvý ročník opakuje 1 žiak, jedna žiačka z II. ročníka. Všetci ostatní postupujú do vyššieho ročníka. Správanie: 3 žiaci dostali pochvalu od triedneho učiteľa. Znížené známky zo správania - uspokojivé, hlavne za neospravedlnené hodiny, majú 2 žiaci.  Dochádzka: Žiaci vymeškali 12 346 hodín, z toho 82 neospravedlnených. II. stupeň: Prospech: prospelo 264 žiakov, čiže 91,66% a neprospelo 24 žiakov, čiže 8,34%. Šiesti žiaci neprospievajú z jedného resp. dvoch predmetov a majú právo robiť opravné skúšky. Dvaja žiaci urobili opravnú skúšku a postúpili do vyššieho ročníka, ďalší 4 opakujú ročník. Správanie: 17 žiakov dostalo pochvalu od triedneho učiteľa, 38 žiakov napomenutie od triedneho učiteľa, 9 žiakov pokarhanie od triedneho učiteľa a 17 žiakov pokarhanie riaditeľom školy. Znížené známky zo správania malo 17 žiakov. Uspokojivé 11 žiakov, menej uspokojivé 1  žiak a neuspokojivé 5 žiakov. Dochádzka: Žiaci vymeškali 20 743 hodín, z toho 1 016 neospravedlnených hodín. Žiaci celej školy za II. polrok vymeškali 33 089 hodín, z toho 1 098 neospravedlnených.
          Výsledky za celú školu:
          Prospech: prospelo 484 žiakov, čo je 94,71%.Neprospelo 26žiakov, čo je 529%.
          Správanie: znížené známky 19 žiakov – uspokojivé 13 žiakov, menej uspokojivé 1 žiak, neuspokojivé 5 žiaci.
          Dochádzka za celý školský rok: I. stupeň 21 628 hodín, II. stupeň 36 386 hodín, spolu 58 014 hodín, z toho 2 105 neospravedlnených hodín.
          Žiaci zo špeciálnych tried prospeli všetci. Správanie a dochádzku sme už hodnotili v rámci školy.

          G. Zamestnanci:

                 V ZŠ Ľubica pracuje 64 zamestnancov. Z toho je 45 pedagogických zamestnancov (tri sú na materskej dovolenke - zastupujú ich kolegyne na dobu určitú. 5 pedagógov má znížený úväzok a 40 pedagógov pracuje na plný úväzok) a 16 nepedagogických zamestnancov. Z nepedagogických zamestnancov je 8 upratovačiek, 1 kurič – údržbár, 1 strojník – údržbár. V školskej jedálni sú 3 kuchárky a jedna vedúca ŠJ. U týchto zamestnancov sa neprihliada na získaný stupeň vzdelania. Hlavná kuchárka spĺňa odbornú kvalifikáciu – vyučená kuchárka. Vedúca ŠJ má úplné stredoškolské vzdelanie a kvalifikáciu v odbore verejného stravovania. Ďalej máme 1 ekonómku a 1účtovníčku-hospodárku, obe s úplným stredoškolským vzdelaním. Spĺňajú odbornú kvalifikáciu pre svoju funkciu. Všetci nepedagogickí zamestnanci pracujú na plný úväzok. V škole máme 2 vychovávateľky v ŠKD s plnou kvalifikáciou, jednu asistentku učiteľa a troch špeciálnych pedagógov. Všetci vyučujúci spĺňajú kvalifikačné predpoklady, majú vysokoškolské vzdelanie pedagogického zamerania, až na jednu pani uč. – jazykárku, ktorej však platí výnimka zo vzdelania. Škola pravádzkuje bazén, kde sa koná základný plavecký výcvik žiakov III. ročníka zo škôl temer celého Kežmarského okresu. Výcvik vedie náš učiteľ plávania.

          H. Ďalšie vzdelávanie učiteľov:

                  V súlade s novou koncepciou podľa zákona č. 317/2009 je škola povinná vypracovať plán kontinuálneho vzdelávania a umožniť kontinuálne vzdelávanie učiteľov. Plán je súčasťou dokumentácie školy. Cieľom je celoživotné vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov Ich schopnosť inovovať obsah a metódy výučby, skvalitniť výstupy výchovno-vzdelávacieho procesu, byť pripravený reagovať na potreby trhu práce. Ďalšie čiastkové ciele vychádzajú z druhov kontinuálneho vzdelávania a z priznávania kreditov.
          Druhy kontinuálneho vzdelávania sú:
          g)      Adaptačné vzdelávanie, za tento typ sa nezískavajú kredity
          h)      Aktualizačné vzdelávanie, za tento typ sa získavajú kredity
          i)      Inovačné vzdelávanie, za tento typ sa získavajú kredity
          j)      Špecializačné vzdelávanie, za tento typ sa získavajú kredity
          k)      Funkčné vzdelávanie a funkčné inovačné vzdelávanie – nezískavajú sa kredity
          l)      Kvalifikačné vzdelávanie, za tento typ sa získavajú kredity.
                 Ďalšou z úloh pedagógov je aj sledovať pedagogickú literatúru a celoživotne sa vzdelávať. Niektoré podujatia majú jednorázovú formu tzv. školení, najčastejšie to organizuje Metodické centrum v Prešove v rámci odbornej metodickej pomoci školám v závislosti od aprobácie. Iné podujatia sa absolvovali v rámci kontinuálneho vzdelávania. Konkrétne: Adaptačné vzdelávanie: Mgr. Ivana Semanová, Mgr. Mária Krendželáková. Funkčné vzdelávanie robia: Ing. Milena Pitoňáková a Mgr. Anna Zemčáková. Funkčné inovačné vzdelávanie ukončil Mgr. František Hanaček. Aktualizačné vzdelávanie: RNDr. Michaela Mačáková, Mgr. Slávka Holovová, príprava na II. atestačnú skúšku Mgr. Daniela Longauerová. Štátny pedagogický ústav robil aj iné vzdelávanie – koncepcia vzdelávania cudzích jazykov na I. stupni ZŠ v rámci Európskeho sociálneho fondu. Vzdelávanie v anglickom jazyku robia dve pani uč. Mgr. Andrea Petijová a Mgr. Antónia Jakubíková – trojročné štúdium. Inovačné vzdelávanie: Ústav informácií a prognóz školstva Bratislava robí dvojročný projekt – Modernizácia vzdelávacieho procesu na ZŠ. Do projektu sú zapojení p. uč. Mgr. Mária Sviteková a p. uč. Mgr. Matúš Uriga, taktiež príprava na I. atestačnú skúšku. Pani uč. PaeDr. M. Fedorová v rámci rozširujúceho vzdelávania ukončila štúdium slovenského jazyka na PU v Prešove, pani Mgr. K. Freundorferová slovenský jazyk na KU Ružomberok. Kvalifikačné štúdium nemeckého jazyka pre ročníky 1.– 4.  si robia pani učiteľky Mgr. Janka Dragošeková a Mgr. Slávka Hanáčková. Metodicko-pedagogické centrum Prešov v rámci vzdelávacieho programu „Tenis v základnom učive telesnej výchovy na prvom stupni“ zaradilo naše p. uč. Ruženu Valentínovú a Andreu Olšavskú do tohto vzdelávania a pani uč. Mačákovú do vzdelávacieho programu „Príprava žiakov pre trh práce – kariérové poradenstvo v školách a školských zariadeniach“.

          I. Aktivity a prezentácia školy na verejnosti:

                 Jednotliví vyučujúci pracujú so šikovnými ( talentovanými) žiakmi na škole a to tým, že ich zapájajú do rôznych vedomostných súťaží, záujmových a športových súťaží v rámci školy, okresu, či širšieho obvodu. Spomeniem aspoň niektoré s okresnou pôsobnosťou: cezpoľný beh, beh Ľubicou, stolný tenis, rétorika ,,Šaliansky Maťko,,, matematická olympiáda, Pytagoriáda, olympiáda anglického jazyka, olympiáda nemeckého jazyka, biblická olympiáda, geografická olympiáda, plávanie, Hviezdoslavov Kubín – prednes poézie a prózy prednes poézie a prózy v nemeckom jazyku, súťaž mladých zdravotníkov, korešpondenčná súťaž MAKS, športové súťaže vo futbale, v atletike, hasičské súťaže a i. Vo viacerých súťažiach sme mali aj slušné umiestnenia. Najúspešnejší v tomto školskom roku: Hasičská súťaž v Spišskej Belej „Prúdniťčka Cyrila Kováčika“ – dievčatá 1. miesto, chlapci 1. miesto. Slovenská Ves „Putovný pohár starostu obce“ – chlapci II. miesto, dievčatá III.miesto. Podtatranská olympiáda mladých hasičov (128 družstiev) naši 7. miesto. Branno-športový pretek „Mladý záchranár CO“ v ZŠ Nižná brána Kežmarok – IV. miesto,Beh Ľubicou dve I. miesta, jedno II. miesto, Hokejbalový turnaj v Kežmarku III. miesto, v Podolínci I. miesto. Okresná súťaž v streľbe organizovaná v našej škole! Chlapci I. miesto (S.Babič 91 bodov zo 100 možných!!) postup na kraj, dievčatá III. miesto. Okresné kolo geografickej olympiády 4., 5., 7., 12. miesto. Hasičská halová súťaž v Spišskej Novej Vsi – 7. miesto. Majstrovstvá okresu v hokejbale – 5. miesto. Okresné kolo v minifutbale dievčat I. miesto, postup na kraj, v skupine skončili III.,chlapci II. miesto. Veľkonočné aranžovanie v CVČ Kežmarok D.Jendrušák tri I. miesta ( v povinnej disciplíne, vo voľnej disciplíne a v žiackej porote) a dve dievčatá tiež úspešné. Biblická olympiáda II. miesto, poslali sme práce „Mandale“ na výtvarnú súťaž – 264 kusov! Biologická olympiáda 1.miesto v okrese. Postup na krajské kolo do Prešova, tam krásne III. miesto. Blahoželáme!Atletika o pohár primátora mesta Kežmarok – III. miesto. Majstrovstvá okresu v atletike – chlapci I. miesto, postup na krajské majstrovstvá, dievčatá VI. miesto.Okresné kolo matematickej olympiády –  KRÁSNY prenikavý ÚSPECH – kategória M8 1. , 2. a 3. miesto žiaci Dovjak, Libiak a Feketeová. Okresná hasičská súťaž „Plameň“, naše družstvo I. miesto, víťaz okresu, postup na kraj.
                 Škola sa prezentuje na verejnosti aj inak, a to tým, že dodáva kultúrny program pre obec pri stretnutiach s jubilantmi, v októbri v mesiaci úcty k starším, v máji pri príležitosti Dňa matiek. Urobili sme Vianočnú a Veľkonočnú výstavku žiackych a učiteľských prác aj pre verejnosť. Známy je náš ,,Beh Ľubicou,, (XIII. ročník) ako aj ,,Trojkráľový stolnotenisový turnaj,,. V jeseni so staršími žiakmi robíme exkurzie do Vysokých Tatier za účelom poznávania našich veľhôr a cibrenia vzťahu k nim. V zime a na jar zase exkurzie do Planetária, meteorologického ústavu, či čističky odpadových vôd a pod. Poriadame aktivity: výstavky, rozhlasové relácie k svetovým dňom ako sú: svetový deň potravín, týždeň boja proti drogám, svetový deň vody, svetový deň Zeme, svetový deň zdravia, výročie M.R.Štefánika...  Pri príležitosti svetového medzinárodného dňa učiteľov (5. októbra) a Dňa učiteľov (28. marca) mávame slávnostnú pedagogickú radu so spoločenským posedením. Učitelia našej školy už roky tvoria volejbalový team a zúčastňujú sa volejbalových turnajov v rámci kežmarských škôl. U nás sa turnaj koná vždy v júni. Sme asi jediná škola v okrese, ktorá robí základný lyžiarsky výcvik pre žiakov VII. ročníka formou týždenného kurzu s ubytovaním, stravou a dvojfázovo doobeda a popoludní. O výcvik je vždy značný záujem. Poriadame ho už roky v Zamagurí, v Spišských Hanušovciach. Zaujímavo trávime posledný deň v škole pred Vianocami. Deti majú svoj program a učitelia tiež. Tradične robíme maškarné plesy na dobrej úrovni zvlášť pre prvý stupeň a zvlášť pre druhý stupeň. V Ex-Teatro je zapojených zopár našich žiakov. Do roka nacvičia dva, ba až tri predstavenia. Veľmi populárne sú rozprávky. Vystupujú najčastejšie na hrade v Kežmarku na veľmi dobrej, skoro profesionálnej úrovni. Najlepšie sa práve prezentujú na EĽRO v Kežmarku, kde nám robia veľmi dobré meno. Tradičné sú aj akcie na MDD. Toho roku sme už druhýkrát uskutočnili zaujímavé akcie ( a máme v úmysle tiež z toho urobiť postupne tradíciu) a to: „Červené stužky“ – boj proti AIDS a proti drogám, a dlhodobá súťaž tried  „Vedecko-fantastická noc“, vedomostná súťaž v prírodných vedách, ktorá končí nocou v škole za prítomnosti učiteľov a rodičov.

          J. Školské projekty:

                 Škola je zapojená do projektov, ktoré vyhlasuje MŠ SR, resp. iné inštitúcie s celoslovenskou pôsobnosťou. Niektoré som spomenul pri vzdelávaní pedagógov. Ďalej robíme školské projektové týždne. „Literárne popoludnie“- pre 5. až 9. postupný ročník, toho roku to bolo formou kvízov. Žiaci sa na súťaže veľmi tešili a celé triedy sa do toho aktívne zapájali. V novembri sa vyučujúci a žiaci v triedach s rómskymi žiakmi zapojili do projektu, ktorý vypracovala pani uč. Longauerová s názvom „Dom , v ktorom bývam.“ Urobili aj spoločnú prezentáciu na chodbe školy. Rómski žiaci sa aktívne zapojili a vystupovali pred obecenstvom – s pesničkami, scénkami, spoločným spevom. Urobili vkúsnú výstavku výtvarných prác na danú tému. V marci sa konal projektový týždeň z matematiky – V., VI., VII. ročník. V marci  špeciálne triedy mali školský projekt „Z rozprávky do rozprávky“. V rámci toho navštívili knižnice v Kežmarku (Lyceálnu aj mestsku), čítali rozprávky, robili k nim ilustrácie a zhotovili leporelá.
           V júli 2010 nám prešiel veľký projekt v rámci Európskej únii Program celoživotného vzdelávania „Comenius – Multilaterálne školské partnerstvá“, kde počas dvoch rokov spolupracovalo 8 škôl zo štátov: Poľsko, Španielsko, Maďarsko, Taliansko, Estónsko, Turecko, Bulharsko a Slovensko – teda naša škola. Po dvoch rokoch môžeme konštatovať, že pracujeme úspešne. V školskom roku 2010/2011 sa realizovalo: V októbri bolo veľké stretnutie – úvodné – práve u nás v škole. Prišlo okolo 30 ľudí so spomínaných štátov. Úlohy hostiteľa sme sa zhostili dobre. Vo februári 2011naši traja učitelia s dvoma žiakmi cestovali do Talianska, do mesta Prado, kde plnili dohodnutý program. V máji 2011zase traja učitelia a dvaja žiaci vycestovali do Turecka, do mesta Istambul. Aj tu splnili cieľ projektu. V školskom roku 2011/2012 boli nasledujúce akcie: V dňoch 18. až 23. októbra 2011 sa uskutočnilo štvrté stretnutie učiteľov a žiakov v rámci projektu „Comenius“ multilaterálne školské partnerstvá, tentokrát to bolo v Estónsku v meste Tartu. Návštevu absolvovali páni uč. J.Petrovský a M.Uriga, spolu s dvoma žiakmi – Rómami. Spolu s nimi bola aj sestra Veronika. Po návrate nám urobili  prezentáciu a podelili sa s nami o svoje dojmy a postrehy z návštevy na pracovnej porade učiteľov. V dňoch 29. februára až 3. marca 2012 sa naše dve pani uč. S.Hanáčková a I.Semanová zúčastnili pracovného stretnutia v Španielsku v meste Léon. Aj ony na pracovnej porade učiteľov podali správu zo služobnej cesty a informovali nás o akciách v rámci „Comenius“. V dňoch 18. až 21. apríla 2012 vycestovali vyučujúce pani uč. E.Raffajová, A.Petijová a M.Uriga spolu s troma žiačkami do poľského mesta Bytom. Ich pobyt sme si mohli pozrieť na CD. Posledné vycestovanie bolo do Bulharska do mesta Veliko Tarnovo v dňoch 15. až 21. mája 2012. Našu delegáciu tvorili pani uč. I.Semanová, M.Sviteková, S.Česánková. Tvorili tam záverečnú správu. Poslednou úlohou bolo vypracovať záverečné hodnotenie našej školy, ktoré robila koordinátorka projektu pani uč. E.Raffajová spolu aj s finančným vysporiadaním. Bolo to v júni a v júli 2012 a tým sme aj projekt úspešne ukončili.
                  Obec Ľubica ešte v roku 2009 mala odsúhlasenú Vládou SR „Lokálnu stratégiu komplexného prístupu/integrovanej stratégie rozvoja mestských oblastí“ s prihliadnutím aj na marginalizovanú rómsku komunitu. A práve čerpaním z eurofondov zameraných na vzdelávanie sme mali možnosť prihlásiť sa do projektu. A tak 20.januára 2012 sme podali žiadosť o nenávratný finančný príspevok vo výške 197 973,- Eur na Agentúru MŠ VVaŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ v rámci národného strategického referenčného rámca 2007 – 2013, operačný program vzdelávanie, prioritná os 3 – Podpora vzdelávania osôb s osobitými vzdelávacími potrebami, opatrenie 3.1. Zvyšovanie vzdelanostnej úrovne príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít, kód výzvy OPV – 2011/3.1/03 – SORO. Náš projekt má názov: „Umožnenie pokračovania v štúdiu na ďalších stupňoch škôl žiakom z marginalizovaných rómskych komunít na ZŠ v Ľubici“. Projekt je rozložený na obdobie dvoch rokov. V júli 2012 nám prišlo rozhodnutie z Agentúry MŠ VVaŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ, že sme úspešní a odsúhlasili nám financie vo výške 153 000,- Eur, s tým, že 5% si hradíme z vlastných zdrojov. Teší nás to, ale čaká nás veľa práce a veľa administratívnych úkonov. Týka sa to rokov 2012, 2013 a 2014.

          K. Štátna školská inšpekcia:

                 V školskom roku 2011/2012 sme nezaznamenali žiadne druhy kontrol.

          L. Priestorové a materiálno-technické podmienky školy:

                 Škola je priestorovo nadštandardne vybavená a po materiálno-technickej stránke primerane vybavená. Patrí medzi novšie, moderné školy. Plne využívame odborné učebne na patričné predmety ako sú: fyzikálna učebňa, chemická učebňa, učebňa prírodopisu, jazykové učebne, hudobná miestnosť, počítačová učebňa. Pre pracovné vyučovanie máme k dispozícii dielňu na kov, dielňu na drevo, cvičnú kuchynku pre nácvik varenia. Na telesnú výchovu nám slúži veľká a malá telocvičňa ako aj školský bazén. Ten je však viac využívaný pre základný plavecký výcvik žiakov 3. ročníka škôl celého okresu. Ku škole patrí aj veľký školský areál, ktorého súčasťou sú ihriská – futbalové, tenisové, atletická dráha a aj klietka s multifunkčnou asfaltovou plochou. Taktiež sa tu nachádza školský pozemok so skleníkom.
                  Cez prázdniny sme začali a teraz ešte pokračujeme na vonkajšej úprave areálu: zviezť vodu zo striech do kanalizácie, zamestnanec obce napojil školské vonkajšie osvetlenie na verejnú obecnú elektrickú sieť.                                                                    Je potrebné rekonštruovať kotolňu a ústredné kúrenie. Problémy máme stále so zlou podlahou – guma sa nám vydúva. Patrilo by sa nanovo oplotiť školský areál. V októbri 2011 sme zaznamenali krádež a vandalizmus v priestoroch školy so značnou škodou. Voľačo nám preplatila poisťovňa. Následne sme dali namontovať monitorovací a ochranný systém s napojením na policajný pult.
                 Stav učebných pomôcok je priemerný, dosť opotrebovaný. Nové učebné pomôcky kupujeme v obmedzenom rozsahu, podľa finančných podmienok. Snažíme sa o modernizáciu vyučovania, hodne sa používa počítačová učebňa a učitelia vo veľkej miere využívajú IKT.

          M. Finančné a hmotné zabezpečenie výchovno – vzdelávacej činnosti školy:
          1. Personálne zabezpečenie

                      Základná  škola   Ľubica   evidovala   na    začiatku   školského   roka    2011/2012
           - 64 zamestnancov. V evidenčnom počte bolo 61 zamestnancov, 3 zamestnankyne boli  na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke, Mgr. Anna  Zemčáková  a  Mgr. Janka Dragošeková a  Mgr. Klára Freundorferová .   Pedagogických zamestnancov bolo 45,   z ktorých  2 zamestnankyne  pôsobili  v  školskom  klube  detí  ako  vychovávateľky  a
           p. Maťašová Magdaléna aj na II. stupni si dopĺňala úväzok. Mgr. Anna Andrášová si dopĺňa úväzok na I.stupni ZŠ v špeciálnej triede. Uvedený počet pedagogických zamestnancov zahrňuje aj 3 učiteľov náboženskej výchovy, ktorí vykonávali katechétsku činnosť.

          Konkrétne  učiteľa evanjelického náboženstva Mgr. Romana Porubäna, učiteľov rímsko- katolíckeho náboženstva Mgr. Marcela Tardu, Mgr. Jána Grivalského. Na celý úväzok bola prijatá Mgr. Ivana Semanová, počas zastupovania materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky Mgr. Janky Dragošekovej. Na čiastočný úväzok bol prijatí:  Ing. Slavomír Petrulák, ktorý je vedený ako zamestnanec (učiteľ informatiky) a taktiež nepedagogický zamestnanec správca počítačovej siete.
               Ženy majú najväčšie zastúpenie, tvoria 80 %-ný podiel, čo je dlhodobým prejavom moderného  školstva súvisiaceho okrem iného aj s uprednostňovaním lepšie platených, či prestížnejších profesií zo strany mužov. Z  12 mužov je 10 učiteľov 2 muži sú prevádzkoví zamestnanci.

               Základná škola v zmysle zákona č. 552/2003 o výkone práce vo verejnom záujme uzatvára pracovný pomer len so zamestnancami, ktorí plnia predpoklady   výkonu  práce, medzi  ktorými je aj požiadavka spĺňať kvalifikačné predpoklady. Od 1.11.2009 sú pedagogický zamestnanci zaradení do nových kariérových stupňov podľa zákona č. 317/2009 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch – učiteľ pri primárne vzdelávanie (učiteľ prvého stupňa ZŠ) a učiteľ pre nižšie stredné vzdelávanie (učiteľ druhého stupňa ZŠ).

               Základnú školu,  Školská 1,  Ľubica  vedie  riaditeľ školy  Mgr. František  Hanaček.   Na pracovné miesto zástupkýň riaditeľa školy boli menované Ing. Milena Pitoňáková a Mgr. Anna Zemčáková t.č. na rodičovskej dovolenke.


               V zmysle zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme evidujeme 2 pedagogické zamestnankyne, ktorým bola udelená výnimka  z plnenia kvalifikačného  predpokladu vzdelania.
          Jedna učiteľka a jedna vychovávateľka vzhľadom k svojmu veku, ktorý prevyšuje k 31.12.2003 46 rokov a odbornú  prax viac ako 11 rokov, nemajú časové obmedzenie a môžu vykonávať pedagogickú činnosť vyžadujúcu vysokoškolské vzdelanie p.Zděnková Marta,
          p.Maťašová Magdaléna

           Na konci školského roka (jún 2012) bol rozviazaný pracovný pomer s Mgr. Jankou Kaprálovou,
          Mgr. Milanom Nevickým, Martou Zděnkovou a Kvetoslavou Molčányovou. Zamestnanci rozviazali pracovný pomer z dôvodu odchodu do starobného dôchodku.

          2. Finančné a hmotné zabezpečenie výchovno-vzdelávacej činnosti školy

          f)      Dotácie zo štátneho rozpočtu

          Naším zriaďovateľom je v zmysle zákona č. 416/2001 Z. z.  o prechode niektorých pôsobností z orgánov štátnej správy na obce a vyššie územné celky Obec Ľubica. Podľa zákona č. 597/2003 o financovaní základných, stredných škôl a školských zariadení je viac zdrojové financovanie regionálneho školstva  normatívne stanovené podľa počtu žiakov školy, ktorý vychádzal z naplnenia stavu žiakov k 15.09.2011 -  516   žiakov z obvodu obcí  Ľubica, Kežmarok, Tvarožná, Vlkovce, Abrahámovce, Vrbov,
          44 v školskom klube detí a 200 stravníkov v školskej jedálni.

          Krajským školským úradom boli určené finančné prostriedky nasledovne:

          NORMATÍVNE BEŽNÉ VÝDAVKY SPOLU Z MŠ  SR    709.299 €

          610 mzdy zamestnancov                   402 531 €
          620 poistné                             140 684 €
          630 prevádzka                           143 637 €

          NENORMATÍVNE BEŽNÉ  VÝDAVKY Z MŠ SR

          v tom   dopravné                                       1. 570 €
                      vzdelávacie poukazy                     6. 451 €
                      odchodné                                       1. 416 €

          NENORMATÍVNE BEŹNÉ VÝDAVKY Z ÚPSVaR KK

                  školské pomôcky pre DvHN        3. 420 €
                      stravné  pre DvHN                        9. 590 €

          DARY  - GRANTY

                     Projekt                                           10. 500 €
                     PROJEKT COMENIUS

                           Výdavky v roku 2011                4.800 €
          V dohodovacom konaní za rok 2011 našej škole boli pridelené finančné prostriedky vo výške  20.000 eur. Finančné prostriedky z normatívu školy neboli presunuté do roku 2012.
          Medzi väčšie  finančné  investície patrí nákup  školského nábytku do tried na prvom a druhom poschodí základnej školy.

          Nenormatívne prostriedky sú určené podľa § 4 ods. 13 na dopravu žiakov. Jedná sa o deti zo školského obvodu Tvarožná, ktorí dochádzajú do školy  6  kilometrov. V roku 2011 nám boli pridelené prostriedky na dopravu vo výške  1.570 €.  Vyplatili sme žiakom na cestovné – 1.296 €. Nevyčerpané prostriedky sme v decembri 2011 odviedli Obecnému úradu Ľubica vo výške 274 €.  Tieto finančné prostriedky boli (274 €) vyplatené žiakom do 31.3.2012.

          g)      Finančné zdroje z príspevkov na čiastočnú úhradu nákladov

          Zákon umožňuje viac zdrojové financovanie školstva a školy môžu byť financované aj z iných zdrojov a to z rozpočtu obcí, zisku z podnikateľskej činnosti (tento nevytvárame).
          Finančné prostriedky  vo výške 15.916,84 € sme získali za prenájom priestorov, najmä telocviční a bazéna  - 6.485,80 €,   mimo vyučovacom čase a iné zdroje, najmä stravovanie zamestnancov v zmysle zákonníka práce § 152 prispievania najmenej 55% nákladov za odobraté obedy vo výške 3.508,83 €, za plavecký výcvik 3.871,30  € pre žiakov 3.ročníkov
          kežmarského okresu, ako aj poplatky školského klubu detí  475,20 €.

          h)      Finančné zdroje prijaté za vzdelávacie poukazy

              V školskom roku 2011/2012 základnej škole boli pridelené finančné prostriedky na
          vzdelávacie poukazy vo výške 6.451€. Na odmeny a poistné  bolo vyplatené
          4.516 €, režijné náklady spojené s vedením krúžkov 967 €, podpora krúžkov (materiál)
          968 €.

          i)      Finančné zdroje projekty a dary
                    V tomto školskom roku je základná škola zapojená do viacerých projektov.  Podpísaná bola zmluva s Plantexom na základe ktorej žiaci obdržali bezplatne čerstvé ovocie, alebo šťavu z ovocia každý týždeň počas školského roka.
          Naša škola sa zapojila do projektu – Comenius – Multilaterálne partnerstvá. Tento projekt pripravila Mgr. Eva Raffajová. Grant, ktorý bol našej škole pridelený – 24.000 €.
          Projekt prebiehal  počas dvoch rokov. Na darovací účet školy sme obdržali  19.000 €.
          Tieto  finančné prostriedky boli určené na mobility, ktorých sa zúčastnili  žiaci našej školy spolu s vyučujúcimi.  Obecný  úrad  Ľubica  dofinancoval projekt   Comenius na rok 2012
           v sume 4.800 €. Po ukončení tohto projektu prebehla kontrola všetkých mobilít a zároveň  finančné prostiedky vo výške 4.800 € sa vrátili zriaďovateľovi.

          N. Cieľ koncepčného zámeru a vyhodnotenie jeho plnenia:

                 Naša práca v škole sa riadi podľa novej koncepcie Školským vzdelávacím programom, ktorý vychádza zo Štátneho vzdelávacieho programu a ďalej ho rozširuje a konkretizuje na naše podmienky, ale aj podľa starej, pôvodnej koncepcie plánom ,,Program práce školy,, - to sú naše hlavné dokumenty. V nich máme zahrnuté ciele a koncepčné zámery rozvoja školy. Tieto sú rozvedené v realizačnom pláne, ktorý má tri časti.
          I. Výhľadový realizačný plán – pomerne široko koncipovaný, ktorý má dlhodobú platnosť a úlohy vyplývajúce z neho sa priebežne plnia. Avšak mieru splnenia a kvalitu splnenia sa dá ťažšie určiť, nakoľko deti sú vo vývoji a výsledky môžeme zhodnotiť snáď až v dospelosti.
          II. Hlavný päťročný plán – ciele sú konkrétne, týkajú sa žiakov, ktorých hodnotíme pravidelne na klasifikačných poradách. Na polroka a na konci školského roka sú klasifikovaní päťstupňovou škálou známok podľa metodických pokynov na klasifikáciu žiakov ZŠ. Mieru splnenia cieľa odráža známka z predmetu resp. správania.
          III. Akčný, jednoročný plán – obsahuje krátkodobé ciele školy a aktuálne úlohy zahrnuté do niekoľkých oblastí: 1) Oblasť výchovno-vzdelávacia – edukačná, 2) Oblasť pomoci žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, 3) Oblasť alternatívneho vyučovania, informatiky, 4) Oblasť starostlivosti o pedagogických zamestnancov školy, 5) Oblasť medzinárodnej spolupráce.
          Hodnotenie plnenia:
          1. oblasť: edukácia a) 6 úloh, splnené 5, čiastočne splnené 1
                                         b) 5 úloh, splnené 4, čiastočne splnené 1
                                         c) 6 úloh, splnené 5, čiastočne splnené 1
                                         d) 6 úloh, splnené 6
                                         e) 5 úloh, splnené 5
                                         f) 1 úloha, splnené 1
                                         g) 6 úloh, splnené 5, čiastočne splnené 1
                                         h) 6 úloh, splnené 5, čiastočne splnená 1
                                        ch) 3 úlohy, splnené 3
          i) 4 úlohy, splnené 4
          2. oblasť: Plánované úlohy splnené
          3. oblasť: Plánované 2 úlohy, splnené 1, jedna nesplnená
          4. oblasť: Plánovaných 8 úloh, splnené 7, jedna nesplnená
          5. oblasť: Plánované úlohy splnené

          O. Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky a oblasti, v ktorých sú nedostatky:

                Proces výchovy a vzdelávania sa nesie v určitom stereotype po mnohoročných vychodených koľajach. Pritom treba povedať, že hlavné ciele školy – pripraviť dieťa na neskorší vstup do života, dať mu základy všeobecného vzdelania – sa plnia. Medzi naše silné stránky nesporne patrí dobre vybavená škola a teraz už aj radikálne vynovená, zateplená a zmodernizovaná. Ďalším kladom je stabilizovaný kolektív pedagógov, ktorí pri dobrej organizácii práce sú ochotní a schopní zvládnuť pekné školské akcie na vysokej úrovni s využitím schopností a kreativity žiakov ako napríklad: tradičné výstavky k Vianociam, k Veľkej noci, karneval pre žiakov, Beh Ľubicou, oslavy jubileí, festival záujmovej činnosti (spev, tanec, hra na nástroj...), najnovšie „Červené sužky“ a „Vedecko-fantastická noc“. Medzi klady patrí aj záujem učiteľov o činnosť v záujmových krúžkoch. Aj touto formou zapájajú deti do súťaží, kde získavajú pekné umiestnenia ( už som ich spomenul inde ). V školskom roku 2011- 2012 pracovalo na škole 17 krúžkov, do ktorých bolo zapojených 288 žiakov. Ďalší pracovali v iných školských zariadeniach napr.: v CVČ Kežmarok, v Súkromnom CVČ Rosnička, vo Folklórnom súbore Goralik a pod.
                 Ako nedostatok a najväčší problém sa nám javí prístup pedagógov k novým, netradičným postupom vo výchove. Väčšinou sa využíva klasické vyučovanie. Je potrebné viac inovovať vyučovací proces, využívať viac netradičné metódy, IKT, viac žiakov motivovať vo vyučovaní. Jednou z ciest ako zlepšiť stav vidíme aj v tom, že nakupujeme viac počítačov pre učiteľov, aby sa mohli realizovať v príprave na vyučovanie, máme dve interaktívne tabule. S potešením konštatujem, že u mladých vyučujúcich sa modernizácia dostáva „do krvi“. Postupne dokupujeme nový školský nábytok, nové učebné pomôcky, aby spĺňali podmienky dnešnej doby.
                 Učiteľ sa musí permanentne seba vzdelávať. Nerobí to s veľkou chuťou. Úlohou vedenia je podporovať ďalšie vzdelávanie učiteľov. Vypracujeme ,,Plán profesijného rastu,,, do ktorého budú zahrnutí všetci učitelia. V kapitole „vzdelávanie učiteľov“ vidieť, že pomerne veľa učiteľov robí priebežné vzdelávanie, jedným z dôvodov je získavanie kreditov, čo má aj finančný efekt.
                 K slabším stránkam školy musíme zaradiť aj všeobecný jav, a to je nedostatok úcty k predstaveným, k starším zo strany žiakov a zhoršenie disciplíny na niektorých hodinách. Žiaľ v nejednom prípade rodič neadekvátne ospravedlňuje chyby dieťaťa, čím ho utvrdzuje v zlom správaní a nepomôže tak ani učiteľovi, ani sebe. Absentuje cit, úcta k práci iných ľudí, chýba zmysel pre čestnosť, odvaha odsúdiť zlý skutok, ohlásiť vinníka, verejne odsúdiť zlé správanie. Dochádzka žiakov do školy je zlá.
                 Návrhy opatrení na zlepšenie stavu:
          Zlepšiť dochádzku do školy zvýšenou kontrolou a pohovormi s rodičmi. V prípade neospravedlnených hodín striktne postupovať podľa metodických pokynov vydaných MŠ SR.
          Bezpodmienečne trvať na dodržiavaní vnútorného poriadku školy, akékoľvek priestupky riešiť ihneď v začiatku, spolupracovať so zákonným zástupcom žiaka.
          Skvalitniť dozor nad žiakmi na chodbách, predchádzať úrazom, potýčkam, či iným negatívnym javom.

          P. Psychohygienické podmienky výchovy a vzdelávania:

                 Na škole sa snažíme dodržiavať psychohygienické podmienky pri výchovno-vzdelávacom procese. Škola spĺňa kapacitu zariadenia, čo sa týka plošných parametrov, t.j. 1,65 m2 plochy na jedného žiaka, 5,3m3 vzduchu na jedného žiaka. Zohľadňujeme fyziologické osobitosti jednotlivých vekových skupín detí, osvetlenie oknami, či svietidlami ja vyhovujúce. Pri tvorbe rozvrhu hodín zohľadňujeme tzv. fyziologickú krivku výkonnosti. Koordinujeme zadávania písomných prác s domácou prípravou, dbáme na primerané sedenie žiakov. Žiaci majú predpísaný čas na prestávky medzi jednotlivými vyučovacími predmetmi. Je potrebné dodržiavať polhodinovú obedňajšiu prestávku po šiestej vyučovacej hodine. Prijali sme opatrenie na dodržanie aj tejto podmienky a v súčasnosti sa riadime plne v súlade so školským zákonom a príslušnou vyhláškou.

          R. Voľnočasové aktivity:

                 Na škole pracujú dve oddelenia školského klubu detí. I. oddelenie viedla pani vychovávateľka M.Maťašová, mala 20 detí, II. oddelenie viedla pani vychovávateľka A.Andrášová, mala 20 detí. Sú to prevažne deti z I. stupňa ZŠ. Obe pani vychovávateľky sú plne kvalifikované. Majú schválený školský výchovný plán kopirujúci štátny výchovný plán. Pracujú podľa svojich vlastných týždenných plánov, kde majú pekne roztriedené jednotlivé zložky výchovy, ktoré aj dôsledne realizujú. Naviac majú rámcový plán práce, kde na každý mesiac majú naplánovanú jednu celoklubovú akciu. Spomeniem aspoň niektoré: púšťanie šarkanov, čarokrásne Vianoce, čitateľské odpoludnie, jazda zručnosti na bicykli, ekologická súťaž (kvíz) „chráňme si našu Zem...“ Pani Maťašová spravuje kabinet ŠKD a vedie aj kroniku ŠKD. Aj toho roku sme sa snažili doplniť inventár hračkami a pomôckami na výtvarnú výchovu. Pravidelne jedenkrát týždenne chodia plávať s deťmi do nášho bazéna. Deti nacvičujú kultúrne programy a vystupujú aj na verejnosti. Svoje výrobky vystavujú na školských výstavkách a vo vyhradenej vitrínke. Pani Maťašová sa vzorne stará  o kvety v škole. S prácou vychovávateliek ŠKD sme spokojní.
                 Prostredie a podmienky, v ktorých žiaci trávia svoj voľný čas, výrazne ovplyvňuje utváranie ich osobností, názorov, charakterových čŕt ústiacich do určitej hodnotovej orientácie. Žiaci majú možnosť tráviť svoj voľný čas veľmi rôznorodo. Organizovane v rôznych krúžkoch, návštevou CVČ, návštevou ZUŠ a pod. Avšak sú deti bez cieleného organizovania voľného času a práve tí sa dostávajú často do negatívneho vplyvu kriminálnych skupín. Veľmi kladne vítame zavedenie vzdelávacích poukazov pre žiakov na mimoškolskú činnosť. Je to finančná vzpruha hlavne pre učiteľov.
                 Pomerne dosť žiakov našej školy navštevuje ZUŠ v Kežmarku, jednak odbor hudobný, ako aj odbor výtvarný. Ďalší navštevujú Jazykovú školu v Kežmarku. Od septembra 2006 sa  etablovala  v priestoroch našej školy Súkromná základná umelecká škola z Popradu, zriadila odbory hudobný, výtvarný a tanečný pre našich žiakov. Výhoda je v tom, že naši žiaci nemusia cestovať za učiteľmi, ale naopak, učitelia prichádzajú k nim do našej školy. V školskom roku 2010/2011 obec požiadala MŠVVaŠ SR o zaradenie do siete štátnych škôl aj Základnú umeleckú školu v Ľubici. Išlo by o pretransformovanie ZUŠ v Poprade na ZUŠ v Ľubici. Mám informáciu, že v šk. roku 2011/2012 ministerstvo súhlasilo so zaradením ZUŠ v Ľubici do siete škôl od 1. januára 2013. Našim deťom by to veľmi pomohlo, veď vyše sto našich žiakov navštevuje popoludní túto školu.

          S. Spolupráca školy s rodičmi:

                 Spolupráca s rodičmi prebieha hlavne po linke KRPŠ. Činnosť KRPŠ je dobrá, pravidelná, spolupracuje s vedením školy. Na výborové schôdze je vždy prizvaný riaditeľ školy, kde má možnosť predniesť svoje požiadavky, najčastejšie finančné. Plenárna schôdza rodičov bola raz, triedne schôdze trikrát v školskom roku, pred klasifikačnou radou. Rodičia prichádzajú do školy aj mimo schôdzí, v čase vyhradenom na konzultácie s učiteľmi. Horšia je spolupráca s rómskymi rodičmi. Tí do školy prichádzajú len na písomnú pozvánku, väčšinou pre porušovanie školského poriadku ich deťmi, či zlej dochádzky do školy.
                 Rada školy je funkčná, členovia sa stretli 5-krát v roku. Na stretnutia bol prizvaný niekedy aj riaditeľ školy. Prekonzultovali sa a vysvetlili sa niektoré záležitosti týkajúce sa chodu školy.

          T. Poskytovanie služieb deťom:

                 Okrem poskytovania duchovnej činnosti – výchova a vzdelanie, poskytujeme deťom nasledujúce služby:
          - mimoškolskú činnosť v rámci krúžkov
          - možnosť navštevovať ŠKD
          - možnosť stravovať sa v školskej jedálni
          - možnosť nakúpiť si malé občerstvenie v školskom bufete
          - možnosť navštevovať Základnú umeleckú školu Poprad

          U. Iné aktivity:

                 Škola spolupracuje aj s inými inštitúciami. Ped. psych. poradňa Kežmarok, Cestrum ped.psych.poradenstva Poprad. Najužší vzťah má s obecným úradom, akožto zriaďovateľom. Spolupráca je na dobrej úrovni, previazanosť na iné inštitúcie KŠÚ, ÚSVaR a pod. cez zriaďovateľa je korektná, bezproblémová. Zriaďovateľ sa vzorne stará o školu, o čom svedčí hlavne už zrealizovaná rozsiahla rekonštrukcia školy, ako aj ďalšia plánovaná rekonštrukcia školy, kotolne a pod. Ďalej spolupracujeme aj s Rím.-kat. farským úradom, Grécko.-kat. farským úradom, so SČK v Poprade a v Ľubici (hlavne pri dobrovoľnom odbere krvi v našich priestoroch). Dobrá spolupráca je aj s telovýchovnou jednotou ,,Tatran Ľubica,,.
                 Udržiavame družobné styky so zahraničnými školami, konkrétne: Hauptschule Wien v Rakúsku a Szkola podstawowa Krakow v Poľsku. V tomto školskom roku sme sa obmedzili len na pasívnu formu, výmenou pozdravných listov.

          V. Záver:

                     Výročná správa napísaná riaditeľom školy a prerokovaná na pracovnej porade 1. októbra 2012.

                         Mgr. František Hanaček
                                    riaditeľ školy

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje